Kanapių laikai, jų apdirbimas, traktorius laukuose, Magu Space logotipas, Kanapės Lietuvoje

2022 Metų žemės dirbimas

Įdomūs metai kanapių laukuose

Kanapių laukai, kaip ir kiekvienais metais, reikalauja daug dėmesio, įdirbio, žinių bei laiko. Šie metai kanapių laukuose ne išimtis, jie pateikė nemažai iššūkių, su kuriais teko kovoti įvairiausiais būdais, bet viskas nuo pradžių…

Pavasaris buvo neramus dėl prasidėjusio Rusijos karo su Ukraina, tačiau susigulėjus informacijai, nuslūgus emocijoms kibau į žemės ruošimo darbus sėjai.

Kaip ir kasmet perskaičiau mūsų valdžios parengtų pakeitimų šūsnį, supratau, kad lengviau nebus, biurokratizmas kaip visada užima daugiau laiko nei darbas su žemele, na, bet verkia duonelė tinginio valgoma, taigi kibau į darbus aš ir kanapių laukai. Susikonspektavau dokumentų svarbiausius punktus, susižymėjau datas, viską dar kartą peržiūrėjau ir atrodė nebe taip sudėtinga, įveiksiu.

Kadangi įstatymuose dėl leidžiamų sėti sėklų nieko naujo, užsisakiau labiausiai pasiteisinusias sėklas arbatai. Smagu, kad per kelis metus esu atradęs patikimus tiekėjus, o užsėti kanapių laukai visada džiugina sudygimo skaičiumi.

Naujovės

Surasti ir suderinti žemės apdirbimą nėra taip lengva kaip gali atrodyti, pavasarį tikras darbymetis visiems, o dar ir mūsų kanapių laukai. Visi lekia į laukus – aria, skuta, kultivuoja, lėkščiuoja, akėja, voluoja, lygina, vagoja, kaupia, frezuoja ir tt. Iš aš tarp jų vis, ieškau, kas galėtų išlyginti lauką, kad galėčiau sėti kanapes. Taigi po ilgų paieškų radau puikų ūkininką, kuris sutiko padėti apdirbti sėjai žemelę. Netrukus jau kartu sėdėjome traktoriuje ir lyginome žemę kanapių sėjimui, pažiūrėkite!

Sėdėdamas traktoriuje skaičiavau, kiek vagų sėti ir svarsčiau, ar šiemet vėl kanapių vagas aplankys stirnos, kiškiai ir lapės iš šalia esančio miško, tam po ranka turiu ir žiūronus, visada smagu stebėti laukinius gyvūnus, jie taip arti mūsų!

Kasmet kanapių arbatos mėgėjų gretos auga, todėl augame, plečiamės ir mes, šiemet nusprendėme užsėti dar vieną kanapių lauką.

Kadangi norime tiesių gražių vagų, kad kanapės augdamos turėtų daug erdvės auginti nuostabiuosius žiedus, sėjame kanapių laukus rankomis. Šįkart nespėjome užsėti visų turimų laukų ir prasidėjo lietūs… Orų prognozes peržiūriu kelis kartus per dieną, nieko gero nežada, lietus pliaupia atsikvėpdamas, bet tai nepadeda išdžiūti laukams. Pievose, jau pasėtuose laukuose kaupiasi vanduo, telkšo balos. Kalbam su bendraminčiais ūkininkais, kas bus, kada nustos lyti, ne visi laukai apdirbti, ne visi paruošti, o ir tie, kurie jau apsėti, apsodinti, ar bus geras derlius, kai tiek lietaus, ar neteks persėti, persodinti? Mane guodžia, kad pluoštinės kanapės gana atsparios ligoms, kurios gali išplisti su besitęsiančiu lietumi. Bet vienas laukas neparuoštas, neapsėtas, telkšo balos, todėl bandau gelbėti situaciją, važiuoju kasti griovio, kad stovintis vanduo nubėgtų, laukas išdžiūtų ir galėtų įvažiuoti technika.

Kasu ir negaliu patikėti, vėl pradeda lynoti, o vanduo griovyje akyse kaupiasi! Bet darbas nenuėjo veltui, oras pagerėjo, technikai pavyko įvažiuoti, apdirbti lauką, o aš jau skubu sėti, juk jau birželio pabaiga! Ar spės užaugti kanapės? Spės, joms užtenka 10-12 savaičių, tad pirmyn!

Kanapių laukai ir pergyvenimai

Šiemet motulė gamta tikrai nepagailėjo kritulių, matyt pergyveno, kad tik neišdžiūtume, o mes pergyvename, kad neišdžiūtų Prancūzijos levandų laukai, bet dabar žiūriu, kad vienas vėliausiai pasėtų kanapių laukas neatlaikė šios drėgmės, tikėto derliaus nebus.

Ir vėl sėdžiu skaitau įstatymus, ministro įsakymus, pasiklystu, skambinu į Aplinkos ministeriją, klausiu, kokie veiksmai, kokie reikalavimai, girdžiu nežino, pasidomės, atsakys. Džiaugiuosi, kad netenka vienam sėdėti ir klaidžioti įstatymų vingrybėse. Galų gale gaunu atsakymą, kad turiu atvykti, rašyti prašymą – atvykti derliaus sunaikinimo stebėjimui. Bet koks gi derlius, jei kanapės paskendo, vos išdygo, o traktorius vargu, ar galės įvažiuoti? Sutariam, kad prašymą galiu užpildyti internetu, apsidžiaugiu, kad valstybės institucijos tobulėja, skaitmenizuojasi.

Vėl žiūriu orų prognozę, stebiu situaciją ir derinu “derliaus” naikinimą bei jo stebėjimą. Praėjo gera savaitė, pagaliau orai pagerėjo, žemė nusausėjo, todėl sutariau, kad pirmadienį atvyks traktorius, kviečiame aplinkos ministerijos atstovus stebėti kanapių lauko naikinimą, bet perspėju, kad jei per savaitgalį palis, neaišku, ar traktoriui pavyks įvažiuoti.

Atėjo pirmadienis, savaitgalį nelijo, todėl tikiuosi, kad “derliaus” naikinimo atidėti neteks ir traktorius galės gražiai aparti kanapių lauką ir palikti kitiems metams. O rudenį lauks kiti darbai – drenažo apžiūros, su tuo susidurti dar neteko, todėl reikės susirinkti informacijos, praturtinti žinių bagažą, bei pasidalinti su Jumis! 🙂

Nuo pat ryto skambinu ir klausiu, ar traktorius dirba, ar stebėtojai atvyks, panašu, kad viskas gerai, todėl skubu prie žemės pasitikti “derliaus” naikinimo dalyvių ir stebėtojų. Smagu, kai niekas nevėluoja! 🙂

Krepšelis
Scroll to Top