kodėl mes miegame

Kodėl mes miegame

Kodėl mes miegame?

Kodėl mes miegame, pirma dalis. Miegas tai natūralus organizmo procesas, kuris būtinas žmogui. Tačiau ką mes žinome, apie miegą, miego sutrikimus? Kokios yra miego fazės? Kiek laiko iš tiesų reikia miegoti? Kas yra REM (rapid-eye movement) miegas? Visa tai aptarsime trijų serijų straipsniuose ir atsakysime į daugelį kamuojančius klausimus.

Miegas yra būtinas žmogaus organizmui, jo metu žmogaus organizmas atsinaujina, apdoroja naują informaciją, atsikrato toksinų, nervų ląstelės persitvarko, o tai palaiko sveiką smegenų veiklą, padeda išlikti sveikiems. Šie procesai nepakeičiami, labai svarbūs mūsų bendrai savijautai, gyvenimo kokybei. Todėl nenuostabu, kad žmogus miega nuo ketvirtadalio iki trečdalio savo viso gyvenimo laiko.

Miego teorijos

Pirmoji teorija kodėl mes miegame

Teigia, kad  miegas reikalingas dėl energijos taupymo. Miego metu žmogaus organizmo medžiagų apykaitos greitis sumažėja, todėl 8 valandas miegantis žmogus gali sutaupyti apie 35% energijos per dieną visiškai pabudus.

Antra teorija kodėl mes miegame

Atkuriamoji teorija, teigia, kad organizmui reikia miego ląstelėms atsinaujinti ir augti. Miego metu atsistato raumenys, vyksta baltymų sintezė, auga audiniai, išsiskiria hormonai.

Trečia teorija kodėl mes miegame

Smegenų plastiškumo. Ji teigia, kad miegas reikalingas smegenų funkcijoms užtikrinti, t.y. miego metu persitvarko mūsų neuronai, nervų ląstelės, pašalinami toksiški šalutiniai produktai, kurie susikaupia per dieną. Taip pat teigiama, kad miegas įtakoja mūsų atmintį, miego metu trumpalaikiai prisiminimai paverčiami ilgalaikiais, ištrinama, pamirštama nereikalinga informacija, kuri galėtų sutrikdyti nervų sistemos darbą. Miegas veikia daugelį smegenų funkcijų – atminį, mokymąsi, problemų sprendimus, koncentraciją, kūrybiškumą.

Ketvirta teorija kodėl mes miegame

Emocinė gerovė – ketvirta teorija teigia, kad miegas yra būtinas emocinei sveikatai užtikrinti. Ištirta, kad miego metu padidėja smegenų veikla būtent tose srityse, kurios reguliuoja emocijas, taip palaikydamos emocinį stabilumą ir gerą smegenų veiklą. Esant pakankamam miego laikui, mūsų smegenys gali lengviau reaguoti į stresinę situaciją, kontroliuoja mūsų reakciją, tačiau esant nepakankamam miego laikui, mūsų kūnas į stresinę situaciją gali reaguoti stipriau, o esant dideliam miego trūkumui, į tą pačią stresinę situaciją galime reaguoti per ne lyg stipriai, neadekvačiai. Tyrimai rodo, kad kodėl mes miegame ir psichinė sveikata yra glaudžiai tarpusavyje susiję – miego sutrikimai gali prisidėti prie psichikos problemų atsiradimo ir progresavimo, tačiau psichikos problemos taip pat gali sutrikdyti ramų žmogaus miegą.

Penkta teorija kodėl mes miegame

Miegas būtinas svorio palaikymui. Miegas kontroliuoja alkio hormonus – greliną, kuris didina apetitą, ir leptiną, kuris didina sotumo jausmą. Miego metu grelino sumažėja, nes sunaudojama mažiau energijos nei būdami pabudę, todėl nakties metu neišalkstame. Tačiau miego trūkumas padidina grelino ir sumažina leptino išsiskyrimą į organizmą, dėl ko jaučiamės išalkę ir suvalgome daugiau maisto nei įprastai. Vos penkios nepakankamo miego naktys padidina riziką priaugti svorio, sutrikdyti medžiagų apykaitą ir įgyti 2 tipo diabetą.

Šešta teorija kodėl mes miegame

Miegas imunitetui –  Miego metu žmogaus organizmas gamina baltymus citokinus, kurie kovoja su infekcija ir uždegimu, taip pat galima antikūnius ir imunines ląsteles, kurie kartu apsaugo organizmą nuo ligų pasipriešindami mikrobams. Todėl miegas be galo svarbus, kai sergame ar patiriame stresą, miego metu organizmas gali daugiau pagaminti antikūnių, imuninių ląstelių bei baltymų, kurie padės organizmui įveikti ligą ir susidoroti su streso sukeltomis pasekmėmis.

Septinta teorija kodėl mes miegame

Miegas širdies sveikatai palaikyti. Mokslininkai bando išsiaiškinti ryšį tarp širdies ligų ir prasto miego, kuris yra akivaizdus, tačiau konkrečių veiksnių lemiančių šį ryšį nustatyti dar nepavyko. Tačiau seniai nustatyta, kad suaugusiam žmogui reikia bent 7 valandų miego per naktį, o jei susiduriama su stresu, psichikos problemomis, miego valandas reikėtų pailginti. Miegant trumpiau, esant nepakankamam miegui kyla širdies ligų rizikos.

Visos teorijos pagrįstos ir labai tikėtinos, bet turbūt nesuklysime pasakę, kad visos jos teisingos ir veikia bendrai kartu. Miegas – kelias į gerą savijautą kasdien!

Tai yra šio straipsnio pirmoji dalis

Skaitykite apie miegą:

Miego etapai – kas vyksta organizme mums miegant?

Miego trūkumas, kodėl tai kenkia?

Straipsnį sukūrė „ Magu Space“ komanda

Krepšelis
Scroll to Top