kodėl mes miegame, miegas

Gilus miegas, antroji dalis apie miegą

Miego etapai – kas vyksta organizme mums miegant?

Antra dalis

Gilus miegas, ir miego fazės. Visa tai aptarsime kuo smulkiau. Jau aptarėme, kodėl mes miegame, iškeltas miego teorijas. Tačiau miegas dar sudėtingesnis negu aprašytose miego teorijose. Būna lengvas ir gilus miegas, laikas, kai mes sapnuojame ir laikas, kai nesapnuojame. Taigi, mokslininkai ištyrė, kad yra miego fazės, kurios skirstomos į kelis etapus. Kas vyksta miego etapais ir kodėl svarbu per naktį patirti juos visus?

Gilus miegas – Miego fazės ir etapai

Miegas susideda iš keturių miego etapų, kurie kartojasi kelis kartus per naktį, kas 70-120 minučių. Pirmoji miego fazė vadinama REM – greito akių judesio miegu. Kai žmogaus organizmas pereina į REM fazę, akys greit juda už užmerktų vokų, o smegenų bangos veikia panašiai kaip pabudimo metu, tačiau būtent tada mes sapnuojame. Antroji miego fazė – ne REM, kai akių judesių nebūna.

Keturi etapai apie miegą:

  • 1 etapas: ne REM miegas. Jis įvyksta, vos pradėjus miegoti, kai kūnas atsipalaiduoja, smegenų bangos, širdies ritmas ir kvėpavimas sulėtėja. Tai trunka apie 7minutes.
  • 2 etapas: ne REM miegas. Tai tarsi lengvo miego įžanga į gilų miegą. Kūno temperatūra nukrinta, širdies ritmas toliau lėtėja, raumenys dar labiau atsipalaiduoja, o smegenų bangos trumpam padidėja ir vėl sulėtėja. Miegant šiame etape praleidžiame daugiausiai laiko.
  • 3 etapas: ne REM miegas. Tai gilaus miego etapo pradžia, nes gilus miegas tęsiasi ir 4tame etape. Šiame trečiame etape akys ir raumenys visiškai atsipalaidavę, nejuda, o smegenų bangos sulėtėja dar labiau. Šiame etape mūsų organizmas atkuria ląsteles. Būtent šis etapas leidžia mums pabudus jaustis pailsėjusiems ir žvaliems.
  • 4 etapas: REM miegas. Tai dar vienas gilaus miego etapas, tačiau jame mūsų akys greitai juda iš vienos pusės į kitą, smegenų bangos didėja, o širdies ritmas ir kvėpavimas pagreitėja. Tai sapnų etapas, kai mes sapnuojame, o smegenys tuo metu tvarko dienos informaciją, todėl šis etapas labai svarbus mūsų atminčiai bei naujai informacijai įsiminti. Ketvirtas etapas įvyksta maždaug po 90 minučių mums užmigus.

Tada šie etapai vėl kartojasi, tačiau kiekviename pasikartojančiame cikle mes vis mažiau laiko praleidžiame gilaus miego etapuose ir daugiau miegame ne REM miegu.

Tiriant miegą, mokslininkai manė, kad REM miego fazė yra svarbiausia mokymuisi ir atminčiai, tačiau naujesni tyrimai rodo, kad šioms užduotims atlikti svarbesnės yra ramesnės ir atkuriamosios ne REM miego fazės, tačiau būtent REM metu stiprinama erdvinė ir kontekstinė atmintis.

Skaitykite apie miegą:

Kodėl toks svarbus miegas, kodėl miegame?

Miego trūkumas, kodėl tai mums kenkia?

 Tai yra šio straipsnio antroji dalis

Straipsnį sukūrė „ Magu Space“ komanda

Krepšelis
Scroll to Top