Marihuana, pluoštinė kanapė, kanapės žiedas, Magu Space logotipas, straipsnis, ar legalu marihuana

Kanapės ir Marihuana, ar tai tas pats?

Kas yra kanapė? Kuo skiriasi marihuana ir pluoštinės kanapės? Ar tai tas pats augalas? Turbūt ne vienam kyla šie klausimai, taigi pradėkime nuo pradžių. 

Pluoštines kanapes nuo seno augino mūsų protėviai. Jų stiebus naudodavo virvių pynimui, audinių audimui, kanapinio popieriaus gamybai. Žieduose subrendusias kanapių sėklas naudodavo maisto ruošimui, o kanapių žiedus ir lapus rūkydavo, smilkydavo ritualinėse apeigose.

Kanapės – tai vienas seniausių kultūrinių augalų. Skiriamos trys kanapės rūšys: sėjamoji kanapė (Cannabis sativa), indinė kanapė (Cannabis indica) ir šiukšlyninė kanapė (Cannabis ruderalis). Kuo skiriasi šios trys kanapių rūšys?

Pagrindinis skirtumas tarp šių kanapių rūšių yra jų savybės, kurios leidžia mums „kanapių“ ir „marihuanos“ terminus naudoti skirtingoms rūšims ir jų savybėms apibrėžti.

Žodžio „marihuana“ paplitimo istorija

Žodis „marihuana“ paplito XX a.pr. dėl kylančio rasizmo ir emigrantų neapykantos JAV. Tuo metu meksikiečiai aktyviai migravo į JAV, vyko Meksikos revoliucija. Kanapės tuo metu buvo legaliai importuojamos, o meksikiečiams buvo „prilipdytas“ stereotipas kaip žmonės dažnai vartojantys kanapes, nes anksčiau apie kanapių rūkymą JAV nebuvo žinoma.

JAV vyriausybė kovodama su imigracija naudojo marihuanos terminą, dėl to atsirado daugybė mitų ir įtvirtino dar daugiau stereotipų.

Viena po kitos valstijos priiminėjo įstatymus draudžiančius kanapes, kol galiausiai kanapės JAV tapo nelegalios. O šiuo pavyzdžiu pasekė ir daugelis pasaulio valstybių.

Kanapių ir marihuanos skirtumai

Teisiškai ES ir UK marihuana, arba kitaip „žolė“, laikomos tos kanapės, kuriose THC kiekis yra daugiau nei 0,2% ir jos gali sukelti psichoaktyvų poveikį. JAV nustatyta THC riba – 0,3%.

Tuo tarpu terminas „kanapės“ yra naudojamas apibūdinti tokioms kanapėms, kuriose THC kiekis yra mažesnis negu 0,2% ir jos nesukelia psichoaktyvaus poveikio mūsų organizmui jas vartojant.

Teisiškai kanapės ir jos produktai, kuriuose THC kiekis viršija 0,2%, yra neteisėti ir gresia baudžiamoji atsakomybė. Tačiau šiuometu LR Seime šis klausimas nuolat kelia daug diskusijų, ar tai nėra per griežta bausmė, kadangi kitose išsivysčiusiose šalyse (JAV, Kanada, Ispanija, Nyderlandai ir t.t.) marihuanos vartojimas nevertinamas kaip nusikaltimas.

Įdomus faktas

Įdomus faktas tas, kad THC kiekis 0,3% buvo apibrėžtas ir pasiūlytas pirmą kartą 1979m. Ernesto Smallo knygoje “Kanapių rūšių problema: mokslas ir semantika”. Tačiau jis pats pripažino, kad šis skaičius neturi faktinio pagrindimo.

Krepšelis
Scroll to Top